Narcistická porucha osobnosti

Narcistická porucha osobnosti je definovaná ako porucha, pri ktorej majú jedinci pocit prílišnej dôležitosti, hlbokú potrebu prehnanej pozornosti a obdivu, problémové vzťahy s okolím a nedostatok empatie voči druhým.

Toto je ale veľmi zjednodušená poučka, ktorá sa po hlbšom vysvetlení a pochopení mení na doslova spletitú sieť manipulačných techník, vyžadujúcu mnoho podporných systémov. 

Títo jedinci náročky a často vyvolávajú v ľuďoch nepríjemné pocity. Majú problém vytvárať a udržiavať zdravé vzťahové väzby. Určujú samých seba za prioritu za každých okolností. Majú pocit, že ich spôsoby konania sú práve tými jedinými správnymi a akceptovateľnými. Rozmýšľajú takmer výlučne sami o sebe. Potrebujú neustálu pozornosť a obdiv. Preháňajú v opisoch svojich talentov a zručností, aby vytvorili dojem jedinečnosti. Často pritom poznajú veci len povrchne a ich zručnosti sú priemerné až podpriemerné. Spôsob, akým o nich rozprávajú, ale budí pocit, že sú v nich najlepší. Skutočne veria v to, že sú výnimoční. Určujú si nereálne a často nedosiahnuteľné ciele (toto neskôr používajú na manipuláciu a nastavovanie reality). Neberú pocity druhých vážne a často ani na vedomie. Majú pocit, že neustále súťažia a musia nad niečím, niekým vyhrať. Prehnane fantazírujú o nekonečnom bohatstve, moci a uznaní.

Vo vzťahoch sú veľmi precitlivelí. Neznesú kritiku. Je to z toho dôvodu, že sebavedomie plne nahrádza ego a neistota. V kombinácii s nevyzretou osobnosťou je to doslova tikajúca bomba.

Majú prehnané reakcie na úplne bežné situácie. Neustále sa vyhovárajú a odmietajú zodpovednosť za činy. Namiesto toho tieto situácie otáčajú naruby, reagujú útokom, ktorý so situáciou nemá nič spoločné, aby odviedli pozornosť od vlastnej neschopnosti a zmenili obeti vnímanie reality. Takmer stále sa pokúšajú manipulovať okolie, a to aj v situáciách, ktoré to „nevyžadujú“. Potrebujú mať totiž pocit, že majú veci pod kontrolou… viac v knihe. 🙂

KNIHU NIKDY VIAC KÚPIŠ TU 👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

#narcis #narcista #tyran #toxickyvztah #poruchaosobnosti #histrionik #laska #vztahy #partner #nevera #klamsto #manipulacia #manipulator #nikdyviac

NIKDY VIAC©️

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s