Nevyspala si sa, odkedy ho poznáš? Aj odopieranie spánku je formou tyranie a má veľmi nepríjemné, často trvalé následky.


Praktikám manipulácie a týrania sa podrobne venujem v knihe Nikdy viac. Existujú však aj typy tyranie, ktoré väčšina ľudí nepozná. Nie sú o nič menej nepríjemné a závažné, ako bežné spôsoby týrania, a u obetí vedia vyvolať a spôsobiť nepríjemné pocity, emócie a reakcie ešte dlho potom, čo obeť od tyrana utečie. Tieto prejavy symptómov neskôr môžu spôsobiť CPTSDT, o ktorej píšem podrobnejšie v knihe Nikdy viac:

Tu je niekoľko z nich.

1. Narcisti majú v obľube ´žartovať´ o črtách a zvyklostiach obete. Túto formu tyranie radi volia pred publikom na verejnosti, pretože sa ťažko na prvý pohľad identifikuje a ľahko im prejde. Doslova sa ukájajú na reakciách obete, ktorá sa nemá šancu pred publikom brániť a cíti sa ponížene. Katka to takto robí vždy. Katka nevie, kedy má dosť. Katka to rada preháňa s make-upom. Katka by to nepochopila… Katka by sa mala brzdiť v jedení, bude vyzerať ako…. Katka by nezvládla ani… Katka má drahý/zbytočný/nudný/hlúpy koníček… Katka ukončila len takúto školu… Má len takúto prácu… Katka má poruchu… chorobu… nie je schopná… vždy s falošným úsmevom na tvári, aby poznámky vyzneli nevinne.

2. Radi si požičiavajú a nevracajú, a to aj v prípade, ak majú z čoho a osoba, ktorá im požičala, sa kvôli nim topí v dlhoch.

3. Vytváranie finančnej závislosti je tiež veľmi nebezpečnou a nepríjemnou formou tyranie. Ide väčšinou o matky na materskej, ktoré si nemôžu dovoliť pokryť ani vlastné základné potreby a je im odopieraný vedľajší príjem, pretože sú na žiadosť otca doma s deťmi.

4. Ignorácia a tichá domácnosť nie je nič iným, len nepríjemnou formou pasívnej agresie. Normálna osoba využije mlčanie po konflikte na sebareflexiu a následný pokus o vyriešenie problému dohodou a kompromisom. Narcista bude vytvárať dusno dovtedy, kým obeť nevybuchne, čo je primeranou a prirodzenou reakciou na neprimerané množstvo stresu, ktoré jej spôsobuje. Následne narcista otočí reakciu proti obeti a obviní ju z vytvárania konfliktu a agresivity.

5. Útoky na tvoju osobu po tom, čo si odhalila sieť lží a plán manipulácie, na ktorú lži používa. Nič nenaserie narcistu viac, ako obvinenie z niečoho, čo na 100 % urobil.

6. Prezývanie. Zakaždým ťa nazve niečím iným. Raz si detinská, potom psycho.

7. Odopieranie spánku je mimoriadne nebezpečnou formou tyranie. Už stáročia ju obľubujú armády, vyšetrovatelia a tajné inštitúcie na týranie zajatcov a obvinených. Je to preto, lebo vyčerpaná obeť sa stáva ľahšie manipulovateľnou a jednoducho nevládze odporovať a brániť sa. Je dokázané, že za správnych podmienok a použitím vhodných manipulačných techník dokáže manipulátor vytvoriť obeti nové ´spomienky´, ktoré nikdy neprežila. A to je veľkou súčasťou kognitívnej disonancie, ktorú tyran obeti spôsobí. Aj o kognitívnej disonancii píšem v knihe Nikdy viac, ktorú kúpiš tu:

8. Obviňovanie ťa zo všetkého, čo sa ne/deje. Je na prd počko? Môžeš za to ty! Nesplnil sľub? Je to tvoja vina! Posral niečo v práci? Keby si bola normálna, nikdy by sa to nestalo!

9. Neustále prerušovanie počas rozprávania. Jeho pocit vlastnej dôležitosti a nadradenosti ti nedovolí dokončiť ani jednu vetu bez toho, aby ti neskočil do reči a nevyjadril sa na danú tému, aj keď ešte netuší, aká daná téma je. Jeho názor je ten jediný najsprávnejší a ak s ním nesúhlasíš si vadná, nenormálna a divná.

10. Máš pocit, že si nevypočutá? Že na tvojom názore a pocitoch nezáleží? Máš pocit, že si ponižovaná a odmietaná? Odopiera ti prejavy náklonnosti? Odmieta ti pomôcť, keď to najviac potrebuješ? Núti ťa ho o pomoc prosiť? Aj toto je forma psychického týrania.

11. Sexuálne narážky, obťažovanie, nútenie do sexuálneho styku, odopieranie sexuálneho styku. Styk len po scéne, hádke. Nútený sex v spánku… o sexuálnych úchylkách a ich pôvode, píšem v knihe Nikdy viac, ktorú kúpiš tu :

12. Vyčítal ti niekedy to, že si citlivá a empatická? Zakázal ti pomáhať? Obmedzovaním stykov a osobných záujmov ťa úspešne odizoloval, čo mu zjednodušilo následnú manipuláciu a trianguláciu teba aj tvojho okolia. Na izoláciu používa aj výroky ako: „Nikto ťa nemá rád.“ „S každým máš problém.“ „Si málo tolerantná.“ „Si konfliktná…“ , a to aj vtedy, ak máš s dotyčnou osobou dobré vzťahy. Podsúvaním týchto bludov v tebe vytvára emóciu strachu a smútku, ktorá ma za následok hnev. Ak obeť ešte netuší, že sa stáva súčasťou pavučiny lží a manipulácií, reaguje inštinktívne – zväčša hnevom a následkom je reálna izolácia.

13. Vytváranie závislosti akéhokoľvek druhu (osobnej, finančnej, materiálnej, sexuálnej) je dôvodom separačnej úzkosti obete, čoho priamym dôsledkom je neschopnosť obete odísť.

14. Neustále porovnávanie neporovnateľného medzi tebou a každým v okolí. Je to forma ponižovania. Všimni si, že ak porovnáva s inou osobou samého seba a náhodou nemá navrch, prejde do diskreditácie osoby. Napríklad: „Síce má lepšiu školu, ale je nižší a ja mám lepšie auto…“

Manipulačné techniky, tak ako aj podrobnejšiu analýzu chovania magorov, nájdeš v knihe.

Kúpou knihy sa nielen vyzbrojíš vedomosťami a urobíš prvý krok na ceste k uzdraveniu, ale podporíš aj moju činnosť.

#narcis #narcista #tyran #toxickyvztah #poruchaosobnosti #histrionik #laska #vztahy #partner #nevera #klamsto #manipulacia #manipulator #nikdyviac

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s