NARCISTICKÉ MATKY

Narcizmu ako takému sa sama venujem už nejaký čas. Zistila som, že drvivá väčšina obetí a preživších narcistov, ktorí si ku mne nájdu cestu, majú spoločné jedno, a to detstvo s narcistickým rodičom. Nedovolím si odhadnúť, aký je pomer medzi pohlaviami, jedno je ale jasné. Narcistický rodič je prekliatím na celý život – ak mu to dovolíš.

Ak je narcistom otec, je to smutné, ale dá sa s tým žiť, a to aj z toho dôvodu, že matka, ktorá je sama narcistom týraná, po čase (pevne dúfam) deti odvedie so sebou a robí im konštantu. Ak sa aj stane, že na súde prejde striedavá starostlivosť alebo rozšírený styk, stále je primárnym zdrojom „normálna“, zrkadlenia a lásky schopná matka.

Väčšou tragédiou je, ak je narcistom v rodine matka. Tu dieťa stráca nádej na čo i len sčasti normálne detstvo a ťahá si so sebou traumu po celý život. Žijeme predsa v krajine, kde: „Mamu máme len jednu. Matky sa neopúšťajú, lebo nás vychovali. Nie sú až tak zlé. Musíme ich chápať, ani ony to nemali ľahké…“ Alebo?

Ja si myslím, že je načase, aby sme sa vymanili spod tejto multigeneračnej traumy a dali našim deťom a vnúčatám šancu na šťastný život. 

JE NAČASE ZNORMALIZOVAŤ ODCHOD A IZOLÁCIU OD TOXICKEJ OSOBY, AJ KEBY TO BOLA NAŠA VLASTNÁ MATKA.

Ako sa taká narcistická matka chová a v čom sa líši od bežnej milujúcej matky?

Všetko, čo narcistická matka urobí, sa dá poprieť a „vysvetliť“. Krutosti sú vyjadrené laskyplným tónom. Agresívne a nepriateľské chovanie je prezentované ako prehnaná ohľaduplnosť. Sebecké manipulácie sú prezentované ako dary. Kritika a ohováranie sa prefíkane maskujú ako obavy. Chce pre teba len to najlepšie. Chce ti len pomôcť. Alebo?

Málokedy povie priamo, že má pocit, že v niečom nie si dosť dobrá.  Namiesto toho ťa pri každej príležitosti, keď sa tešíš z vlastného úspechu a snažíš sa o radosť s ňou podeliť, poníži nenápadnou poznámkou, porovnávaním vlastných (vymyslených a neexistujúcich kvalít alebo úspechov spred 30 rokov) alebo cudzích kvalít (je jedno, či to je vlastný súrodenec, alebo postava zo seriálu) alebo ťa, jednoducho, odignoruje. 

Prinajlepšom ťa vypočuje bez toho, aby čokoľvek povedala, a pri prvej príležitosti ti urobí napriek, aby ti pokazila radosť. Starostlivo oddelí príčinu (radosť z tvojho úspechu) od následku (odmietnutie osláviť tvoj úspech) na dostatočne dlhú dobu tak, aby niekto, kto nezažil jej týranie, nikdy neveril, že tieto dve veci spolu súvisia.

Pokazí ti radosť z niečoho tým, že ti k úspechu zagratuluje cez zuby, nasratým alebo urazeným tónom. Samozrejme, svoje pocity, ktoré sú očividné, opäť úplne poprie. Ak si dovolíš mať pripomienku k jej tónu hlasu alebo štýlu, akým ti gratuluje, koleduješ si o ďalší vykonštruovaný konflikt, kde si ty za nevďačné decko, ktoré neustále provokuje a ona za nepochopenú matku, ktorá musí znášať tvoje samochvály a provokácie.

Jednoducho, tešiť sa s tebou úprimne nebude nikdy. Z ničoho. Je to forma kontroly.

Je súčasťou celoživotnej potreby kontroly nad tebou, a pretože si dáva pozor na racionalizáciu svojho konania a tyranie, je mimoriadne ťažké vysvetliť nezainteresovaným ľuďom, čo je na nej také zlé.

Je veľmi tajnostkárska, čo je charakteristika takmer všetkých násilníkov. Ak si dovolíš zdôveriť sa niekomu s tým, čo na tebe roky pácha, príde trest. Ty si predsa nemôžeš dovoliť prepierať jej špinavú bielizeň na verejnosti. Okrem iného pri praní dochádza k zošmykovaniu masky a spôsobuješ jej narcistické zranenie. Ktorého dôsledkom je narcistická zúrivosť. To ale zase urobí mimo publika, v starostlivo naplánovanom čase. 

Dôsledkom nastavenia našej spoločnosti veľmi často dochádza u detí narcistov k victim shamingu (ktoré je, mimochodom, hlavným z dôvodov, prečo som sa šírenie osvety vôbec vydala). Ešte stále je nepredstaviteľné o svojej matke hovoriť hanlivo, aj keby to mala byť pravda. Takže deťom sa zadosťučinenia a spravodlivosti nedostane nikdy. Teda, ak nezistia, že jediným ozajstným riešením ukončenia generačnej traumy je maximálna možná izolácia. 

Ako vždy hovorím, narcista ti pokoj nedá nikdy. Nemá na to dôvod. Pre neho si zdrojom nevyhnutným k prežitiu. Pokoj si dáš sama. Od narcistu, bez narcistu.

Ďalšie bežné prejavy narcistickej matky:

 • porušuje tvoje hranice
 • uprednostňuje, a to je jedno či súrodenca, alebo úplne cudzieho človeka, vždy sa nájde niekto, koho uprednostnením ťa môže zraniť do krvi
 • pri každej príležitosti ťa podrazí
 • neustále ponižuje, kritizuje a očierňuje
 • robí z teba pred ľuďmi blázna (najčastejšie gaslightingom alebo spomínaním len tých faktov z príbehov, ktoré z nej robia obeť a z teba bezcitnú príšeru alebo nepríčetnú osobu)
 • je závistlivá
 • klame, a to aj pri zdanlivo nevyhnutných situáciách (dokonca sa zdá, že svojim lžiam aj naozaj verí)
 • neustále sa snaží byť stredobodom pozornosti
 • tešia ju tvoje neúspechy, dokonca sa zdá spokojnejšia, keď sa ti nedarí, ako keď sa ti vedie dobre
 • je sebecká
 • je šialene defenzívna a vzťahovačná, neexistuje, aby sa akákoľvek konverzácia nezvrtla na monológ o jej problémoch a potrebách
 • je infantilná a malicherná
 • je agresívna
 • parentifikuje deti odmalička (viac o parentifikácii v predošlých článkoch)
 • zrkadlí a obviňuje z vlastných nedostatkov (ak sleduješ moju tvorbu, vieš, že už som niekoľkokrát spomínala, že všetko, z čoho ťa narcista obviní, je jeho samotných priznaním k tomu, čo sám ne-robí)
 • nikdy sa v ničom nemýli
 • pozvoľne prechádza z roly obete do role hrdinky, nikdy nenesie za nič zodpovednosť a prenáša vinu na všetkých naokolo

Tento článok som napísala na váš popud. Je mi ľúto dennodenne počúvať a čítať, čím s matkami po odchode od magorov musíte prechádzať. Ako keby nestačila všetka tá trauma, ktorú vám spôsobili počas detstva a dospievania, keď ste nemali na výber a museli s nimi žiť.

Chcem vám len pripomenúť, že naozaj nemusíte s matkami ostávať dlhodobo a vaša situácia nie je trvalá a nemenná. Stačí len energiu, ktorú vynakladáte na odvracanie útokov, investovať do plánovania budúcnosti a VYTVÁRANIA MOŽNOSTÍ, v prípade, že ste existujúce možnosti nenašli.

To, že z teba robila od narodenia obeť, neznamená, že obeťou ostaneš. Ako matka si to, jednoducho, nemôžeš dovoliť.

Viac o narcistickom scenári, manipulačných technikách, narcistickom slovníku a kompletnej ceste k Uzdraveniu (s dodatkom o spracovaní strát – napríklad aj straty detstva a rodiča v dôsledku výchovy narcistom) v mojich knihách, ktoré kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

http://payhip.com/nikdyviac

Skupina vytvorená na podporu obetí narcistov 👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

Ďalšie články nájdeš hore v MENU

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM.🙏❤️‍🩹

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏

👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na 

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

#andreaandrejova #policia #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickevztahy #toxickypartner #poruchyosobnosti #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #manipulacnatechnika

#books #book #domacenasilie #nasilnik #dezolat #striedavastaroslitovost #sud #pravnik #sudnyproces #zakon #ublizenienazdravi #manipulator #manipulacia #terapia #depresia #antidepresiva #uzkost #uzkostna porucha

2 comments

 1. Spätné upozornenie: NARCISTICKÍ OTCOVIA | Nikdy viac…
 2. J · 13 februára, 2022

  Ďakujem veľmi pekne za tento článok a za to, že viem, že nie som sama, čo toto prežíva

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s