KTO JE OPAKOM NARCISTU?

Ak si mala vo svojom živote narcistu a odhalila si jeho scenár, tak vieš, že sa dá pomerne ľahko rozpoznať.

Narcisti sú nezdravo a prehnane presvedčení o svojej dôležitosti a svojich schopnostiach a chýba im empatia k ostatným. Sú závislí na tom, aby sa cítili výnimočne, a úlohou všetkých ostatných je zbožňovať ich. Získa si ťa, očarí, uženie a v momente, keď si dovolíš prestať so zrkadlením jeho falošnej „úžasnosti“ a odhalíš jeho pravú tvár, ťa odhodí. V tom lepšom prípade…

V tom horšom ťa doslova uväzní v sieti svojich manipulačných techník a hrá sa s tebou, kým ťa nedostane na úplne psychické a fyzické dno. Svoje tyranské praktiky svetu predstaví ako prejavy lásky a ty odizolovaná nebudeš vládať vysvetľovať a brániť sa. V ich očiach budeš nenormálnou ty.

Toto všetko už poznáš. Vrátane praktík a scenára. Praktiky rozoberám podrobnejšie v knihe Nikdy viac. Ako sa zo siete vymotať a uzdraviť sa dozvieš v knihe Nikdy viac – Uzdravenie. Kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

Vedela si však, že existuje aj úplný opak narcistu? Ľudia, ktorí nemajú potrebu pretŕčať sa v žiare reflektorov a radšej v tichosti pracujú a pomáhajú a pekne v pokoji žijú, namiesto toho, aby mútili vodu všade, kde prídu a presviedčali ľudí o svojej dobrosrdečnosti a výnimočnosti nasilu. Týchto ľudí je veľmi ťažké rozoznať, pretože sa maximálne snažia o to, aby ostali nepovšimnutí za každú cenu.

Echoizmus nie je psychiatricky diagnostikovaná porucha, zatiaľ čo narcistická porucha osobnosti je zahrnutá v príručke psychiatrov DSM-5. Echoizmus sa však nedávno stal populárnym pojmom vďaka psychológovi Craigovi Malkinovi, ktorý v roku 2016 napísal knihu Rethinking Narcissism. Pojem narcizmus pochádza z gréckeho mýtu, kde sa Narcis zamiloval do vlastného odrazu. V tom istom mýte bola Echo lesná nymfa, ktorá bola za trest zbavená hlasu a nútená opakovať slová iných (bola ich ozvenou). Echo sa zamilovala do Narcisa, ale nebolo to opätované (ako to často býva vo vzťahu s narcisom). Malkin vyvinul koncept ozveny ako niekoho, kto nemá hlas, a existuje len preto, aby bol ozvenu ostatných.

POVAHOVÉ ČRTY ECHOISTU

👉🏼Strach z výnimočnosti alebo vymykania sa normálu akýmkoľvek spôsobom (teda opak narcizmu). Ak je narcista v centre pozornosti, echoista na neho mieri reflektor, aby žiaril ešte silnejšie a aby tým odklonil pozornosť od seba.

👉🏼Zameriavanie sa na potreby druhých namiesto napĺňania vlastných potrieb. To môže znamenať vzdanie sa vlastného hlasu, aby osoba, ktorú milujete, mohla vyjadriť svoje myšlienky a názory – a jej slová sa stanú aj vašimi.

👉🏼Uprednostňovanie ľudí, s ktorými má vzťahové väzby, pred sebou samým a pocit nutnosti obetovania sa, aby si tieto vzťahy udržal. Stručne povedané, nevedomá strata individuality.

👉🏼Vyššia precitlivelosť a empatia, ako je bežné v populácii – pravdepodobne spôsobené tým, že sa ako dieťa echoista musel neustále prispôsobovať potrebám rodičov.

👉🏼Neschopnosť požiadať o pomoc, pretože očakáva, že mu nebude poskytnutá. Ak sú narcisti prítomní v tvojej rodine a partnerstve, je dosť možné, že si bola vycvičená k tomu, aby si potreby, jednoducho, nemala. A tým vlastne nenaplnené potreby nemáš.

V detstve ti pravdepodobne hovorili, aby si nepreháňala a ako dospelá to ešte stále berieš ako akceptovateľnú požiadavku.

Neschopnosť prijímať komplimenty. Prijímať ich môže byť mučivé, pretože nevieš, čo s nimi robiť. Tak sa tváriš, že si ich prepočula a radšej nereaguješ nijako.

👉🏼Nemáš alebo prestieraš, že nemáš názor na veci pred ľuďmi, pred ktorými sa necítiš bezpečne.

👉🏼Nechceš byť pre ľudí záťažou. Tvoje základné presvedčenie je, že ak máš potreby, môžeš stratiť osobu, s ktorou si vo vzťahu.

👉🏼Nemáš pocit, že by ste mali právo na radosť a uspokojenie, dokonca ani sexuálne. A je dosť pravdepodobné, že máš problémy s vyjadrením svojich potrieb v spálni.

👉🏼Ak sa vo vzťahu niečo pokazí, okamžite sa obviňuješ (zatiaľ čo narcista hľadá výhovorky, obvinil teba a celé okolie a prekrúca fakty).

To, že si sa stala echoistom, bola celkom pravdepodobne tvojou stratégia zvládania spolužitia s narcistami v detstve, ktorá si vyžadovala stratu vlastného hlasu, aby si prežila. Jeden alebo obaja tvoji rodičia mohli vyžadovať, aby si boli videná, ale neviditeľná – a táto požiadavka sa mohla stať súčasťou tvojej identity, keď si vyrastala.

Ak si sa v článku našla, vedz, že existuje cesta von. Ak nie si spokojná s tým, že len opakuješ slová druhých a podporuješ ich názory, potom je uzdravenie, ktoré opisujem krok po kroku v knihe Nikdy viac –Uzdravenie, cestou k nájdeniu tvojho hlasu. Byť v netoxickom vzťahu, kde sú vaše názory a myšlienky vypočuté a prijaté, môže byť pre teba nezvyčajné a nepríjemné. Časom však nájdeš svoj stratený hlas a naučíš sa prijať svoje JA, s vlastnými názormi, myšlienkami a prejavom.🌈❤️‍🩹

Skupina vytvorená na podporu obetí narcistov 👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM.🙏❤️‍🩹

Knihy kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏

👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na 

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

#andreaandrejova #policia #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickevztahy #toxickypartner #poruchyosobnosti #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #manipulacnatechnika #knihozruti #knihomol #knihomolka #milujemeknihy #knizniklub #zuzanacaputova #ministerstvoobrany #ministerstvo #ministerstvosocialnychveci

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s