Ako si narcista vynucuje pozornosť?

Fakt, že osoby s poruchou osobnosti klastra B väčšinou potrebujú byť stredobodom pozornosti, snáď nikoho neprekvapí.

V knihe Nikdy viac okrem typov porúch klastra B rozoberám aj ich črty a kompletný scenár s manipulačnými technikami a narcistickým slovníkom tak, aby aj nezainteresovaná osoba vedela už pri prvom kontakte s takýmto jedincom rozoznať, že sa z nej magor snaží urobiť svoju ďalšiu obeť.

Knihy zo série Nikdy viac kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Dnes si posvietime na spôsoby, akými si magori vynucujú pozornosť.

Vieme, že narcista sám o sebe nie je nikým. Svoju „osobnosť“ si spravidla vypĺňa ľuďmi vo svojom okolí a ich hodnotou. 

Keďže na nich zároveň žiarli, spôsoby, akými sa snaží upútať ich pozornosť, prechádzajú z prehnaných a teatrálnych gest do pokusov o ich (ne)nápadnú devalváciu.

Medzi spôsoby získavania pozornosti patria:

CHVÁLENKÁRSTVO

Magori sa radi prezentujú ako crème de la crème svojho okolia. Sebavedomie plne nahrádza ego, a čím je nafúknutejšie, tým istejšie sa magor v spoločnosti cíti. Zhadzovaním, devalváciou a bagatelizovaním úspechov ľudí zo svojho okolia si budujú schodíky k vrcholu potravinového reťazca. Enableri a flying monkey sú využívaní na to, aby im robili celoživotné „křoví“. Čím hlasnejšie tlieskajú, tým vyššia je hodnota magora na trhu.

ŠIKANA

Narcisti sa zvyčajne k šikane utiekajú, keď sa cítia ohrození. Takže ak na teba magor v budúcnosti z ničoho nič zaútočí a bude sa ťa snažiť ponížiť, zamysli sa nad tým, či náhodou nedošlo k ohrozeniu- z dôvodu zošmyknutia masky (moment, keď pravda o čomkoľvek vyjde najavo a narcistovi sa prestáva dariť v nastavovaní reality podľa svojich chorých predstáv).

PREJAVY KRUTOSTI A NEDOSTATKU EMPATIE

Magor sa prejavmi krutosti voči „slabším“ jedincom uisťuje, že jeho publikum schvaľuje jeho konanie. V prípade, že dochádza k nesúhlasu s konaním u jeho fanúšikov, zmení manipulačnú techniku alebo prejde do devalvácie fanúšikov – závisí to od toho, či v blízkej budúcnosti bude fanúšikov na niečo potrebovať.

SÚŤAŽIVOSŤ

Magori sú súťaživí. Neznesú, ak je niekto v niečom lepší alebo dokonca len budí dojem, že by mohol byť v niečom lepší. Magora na prvú spoznáš už podľa toho, že konverzácie s ľuďmi začína ohováraním a porovnávaním ľudí medzi sebou alebo s ním samotným. V každom prípade je on ten, bez ktorého by sa svet netočil.

PRERUŠOVANIE

Na prerušovaní a skákaní do reči rada vysvetľujem, kto sú to autentické osoby, pretože práve u nich magor nemá pri tejto technike získavania pozornosti žiadnu šancu. Magori radi vedú siahodlhé monológy o ničom a ak sa náhodou stane, že sa k slovu dostane niekto iný, urobia všetko pre to, aby pozornosť strhli späť na seba. Pri autentickej osobe sa im to absolútne nedarí, pretože autentická osoba si pozornosť poslucháčov udrží svojím reálnym záujmom, faktami a úprimným spôsobom komunikácie, do ktorej zapája aj druhých, čoho magori nie sú schopní. Magori preto z takýchto konverzácií odchádzajú maximálne frustrovaní a pri prvej možnosti rozbiehajú proti autentickej osobe triangulácie.

HRAJÚ SA NA OBEŤ

Ako som už neraz vo svojich článkoch a knihách spomenula, magor je v každej situácii buď obeť, alebo hrdina. Nikdy za nič nenesie zodpovednosť. Ak sa niečo poserie, na počkanie nájde vinníka, prenesie vinu a vytvorí scénu, za ktorú by sa ani africká sirota s AIDS v dokumentárnom filme nemusela hanbiť. A to dokonca aj v situáciách, kedy hľadanie vinníka nie je „potrebné“.

PREJAVY ZÚRIVOSTI

Magor si rád získava pozornosť prejavmi „sily“. Teda, on si vo svojej chorej hlave myslí, že ide o prejavy sily. Zvyšok populácie to vidí úplne inak a jeho prejavy zúrivosti a krik skôr vníma a vyhodnocuje ako veľmi detinský. Predstav si štvorročné dieťa, ktorému práve maminka niečo zakázala. Takto presne vyzerá narcista v konfliktoch, za ktoré je plne zodpovedný. Samozrejme, po konflikte sa cíti ukrivdený a čaká alebo si priam vynucuje ospravedlnenie od protistrany.

A na koniec nemôžem nespomenúť REVERZNÚ PROJEKCIU

Pamätáš si situácie, v ktorých bolo úplne jasné, že v nich bol magor agresor, ten, čo klamal, podvádzal, vyvolal konflikt a podobne? Pamätáš, aký pocit viny si po každej z týchto situácii cítila? Prečo? Lebo ti tak nastavil realitu, že si mala potrebu sa za jeho konanie nielen ospravedlňovať, ale dokonca preberať zaň zodpovednosť.

V prípade, ak si s magorom ešte stále vo vzťahu a nevieš, ako z neho von alebo sa o nich jednoducho potrebuješ dozvedieť čo najviac, prečítaj si moju knihu Nikdy viac. Dozvieš sa v nej všetko, čo potrebuješ na to, aby si si mohla povedať NIKDY VIAC. www.payhip.com/nikdy

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏
👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na
SK35 1100 0000 0080 1724 0576

Naša podporná skupina na FB 👉🏼https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

A podporná skupina pre mužov https://www.facebook.com/groups/720526815784153/

zastavmenasilie #andreaandrejova #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickypartner #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

narcistickaporucha #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #psychopat

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s