Aké sú deti narcistov v dospelosti?


Črty dospleých detí narcistov:

  1. NEROZHODNOSŤ A POCIT VINY
    Dospelé deti narcistických rodičov sa obávajú, že ublížia niekomu inému, keď sa rozhodnú urobiť to, čo je pre nich správne. Boli „vycvičení“, aby zohľadňovali predovšetkým potreby svojich rodičov, a preto je pre nich ťažké zvážiť svoje vlastné potreby bez toho, aby sa pre to cítili sebecky. Táto nerozhodnosť a pocit viny môžu byť paralyzujúce na roky.
  2. VNUTORNÉ SPOCHYBŇOVANIE VLASTNÝCH DANOSTÍ A TALENTOV
    Gaslighting je forma psychologickej manipulácie, pri ktorej narcista cielene provokuje jednotlivca ponižujúcimi a uštipačnými poznámkami, čím spochybňuje spomienky obete, jej vnímanie reality alebo úsudok.

Vyrastanie s narcistickým rodičom môže v dospelom dieťati zanechať pocit, že má veľmi málo čo ponúknuť, aj keď opak môže byť pravdou. Počas dospievania mohli jeho talenty a zručnosti byť bagatelizované a ignorované narcistickým rodičom, ktorý sa pravdepodobne cítil ohrozený schopnosťami svojho dieťaťa.

Dokonca aj keď dieťa narcistu v dospelosti zažije úspech, môže mať pocit, že si to nezaslúži, a to môže viesť k syndrómu podvodníka.

3) LÁSKA A LOJALITA
Dokonca aj potom, čo dieťa vyrastalo v toxickom prostredí plnom klamstiev, manipulácie a zneužívania, môže byť pre dospelé deti narcistov naozaj ťažké prestať milovať svojho rodiča a držať si od neho odstup.
Pravdepodobne bude cítiť vinu za to, že sa pokúsi držať si odstup a určiť si hranice, a môže dokonca vstúpiť do vzťahov s partnermi, ktorí vykazujú narcistické črty. Láska, ktorá je založená na manipuláciách a podmienkach, je mu známa a cíti sa v nej komfortne, zatiaľ čo láska, ktorá je bezpodmienečná, sa mu môže zdať dosť desivá. A nezriedka aj nudná. V dôsledku spoluzávislosti je potreba zachraňovať zamieňaná s pocitom lásky a v dôsledku závislosti na dopamíne sa dieťa, ktoré vyrastalo v toxickom prostredí, necíti v pokojnom prostredí komfortne.

4) SILA A ODOLNOSŤ
Veľmi často dospelé deti narcistických rodičov prejavujú veľkú schopnosť prejavovať súcit a lásku k druhým, sú schopné vytvárať láskyplné vzťahy a naučiť sa milovať a starať sa o seba. Je možné zotaviť sa z vyrastania s narcistickým rodičom. Ako sa to dá, sa dozvieš v ďalšom článku.

5) CHRONICKÉ SEBAOBVIŇOVANIE
Bez ohľadu na to, či rodič dieťa otvorene dieťa uráža alebo nie, je takmer vždy emocionálne neprítomný a prílišne zaujatý sebou a svojimi vlastnými obavami na to, aby vnímal pocity svojho dieťaťa. Ako už bolo spomenuté vyššie, v snahe zachovať pokoj v rodine sa dieťa (aj keď je teraz dospelé) vyhýba obviňovaniu svojho rodiča a namiesto toho berie všetku vinu na seba; „Keby som bol lepší v…“, „Keby som nebol také zlé/náročné/neposlušné/nešikovné dieťa…“ a tak ďalej.

To môže pokračovať aj v dospelosti, kde dospelé dieťa naďalej preberá vinu za veci, ktoré nie sú jeho vinou. Stáva sa obetným baránkom v mnohých situáciách len preto, aby udržalo pokoj.

6) ECHOIZMUS
Echoisti a narcisti sa navzájom dopĺňajú a viac o echoizme v inom článku. Narcistickí rodičia môžu kedykoľvek vybuchnúť do hnevu alebo sa rozplačú bez varovania, čo deti núti stiahnuť sa a stať sa takmer neviditeľnými, aby sa vyhli spusteniu jedného z týchto emocionálnych výbuchov.
7) Neschopnosť vytvorenia bezpečného vzťahového puta
Dospelé deti narcistov si často vytvoria k rodičom puto plné neistoty, pri ktorom nikdy nezažijú pocit bezpečia, ktorý potrebujú, aby sa cítili pohodlne pri skúmaní svojho prostredia.

Zanedbávanie starostlivosti, manipulácia alebo emocionálna neprítomnosť rodiča môže spôsobiť, že jeho dieťa bude pochybovať o tom, či sú vôbec prítomnosť a vzťahy s cudzími ľuďmi bezpečné. To vedie niektorých dospelých k tomu, aby sa stali maximálne nezávislými a neverili, že sa na niekoho iného možno spoľahnúť. Iných to však môže viesť k tomu, že na svojich partneroch lipnú a neustále vyžadujú pozornosť svojej polovičky.

8) PARENTIFIKOVANÉ DIEŤA
Deti, ktoré vyrastajú s narcistickým rodičom, si svoj život organizujú podľa potrieb svojho rodiča. Potom z nich vyrastajú osoby, ktoré si organizujú život podľa potrieb iných – mnohí z nich pracujú v profesiách, v ktorých ide o starostlivosť o druhých. Viac sa o parentifikácii dozviete v inom článku.

Aj o kontrarodičovstve, konštante a zvládaní pocitov a emócií píšem v knihách zo série Nikdy viac.

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM.🙏❤️‍🩹

Knihy kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏

👉🏼V prípade,že chcete moju činnosť podporiť finančným darom,môžte tak urobiť na 

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

Skupina vytvorená na podporu obetí narcistov 👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

#andreaandrejova #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickevztahy #toxickypartner #poruchyosobnosti #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #manipulacnatechnika

Článok bol inšpirovaný materiálmi z theawarenesscentre.com

One comment

  1. Spätné upozornenie: NARCISTICKÍ OTCOVIA | Nikdy viac…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s