Skrytí narcisti

Kto sú a prečo patria medzi najnebezpečnejších?


Rozmýšľala som, o čom by mal byť ďalší článok a myslím, že téma skrytých narcistov je veľmi aktuálna.

O všetkých druhoch porúch klastra B, tak ako aj o všetkých druhoch narcistov, ich scenári, slovníku, osobných skúsenostiach a uzdravení sa zo vzťahu s magorom, píšem v knihách, ktoré kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

Narcisti spadajú pod poruchy osobnosti klastra B, s histriónskou, antisociálnou a hraničnou poruchou osobnosti. Typov narcistov je veľmi veľa. V knihe Nikdy viac spomínam štyri hlavné typy a tri podskupiny, ktoré sa delia na ďalšie dva druhy.


Dnes si posvietime na takzvaných skrytých narcistov, pretože tí nám vedia maximálne znepríjemniť život. Prečo? Pretože nikto okrem nás netuší, že sú to tyrani a dokazovanie je nielen psychicky, ale aj fyzicky a finančne náročné. Skrytý narcista sa totiž nezastaví pred ničím a má maximálne vyšperkovaný scenár.


Zo začiatku sa tento typ magora tvári ako pán Dokonalý a na prvý pohľad aj je. Obetiam trvá roky, ba niekedy aj desaťročia, kým odhalia, s kým v skutočnosti žijú.
Skrytý narcista je opakom zjavného narcistu. Neznamená to, že pri zjavnom je na prvý pohľad jasné, že je to magor. Ide tu o to, aké metódy uprednostňujú.

Magor, ktorý uprednostňuje grandiózne prejavy (otvorené urážanie, zrkadlenie, projekcia), je zjavným narcistom.
Ten, ktorý psychický teror drží na verejnosti na uzde a prejavuje ho v súkromí, pasívno-agresívne, je skrytý narcista.

Klasický a komunálny narcista majú spravidla zjavný prejav. Zraniteľní sú vždy skrytí. Malígni narcista môže byť aj skrytý, aj zjavný. Viac o delení do typov a podskupín v knihe Nikdy viac.


Skrytý narcista má ako každý iný typ narcistu pocit prílišnej dôležitosti, nadradenosti a nároku na všetko, od tvojho času, majetku, tela až po myšlienky.


Navonok pôsobí milo, šarmantne a obetavo. Dobré skutky robí len vtedy, keď sa uistí, že má čo možno najväčšie obecenstvo. Často v komunikácii využíva pasívnu agresiu, to znamená, že nadávky a urážky hovorí s úsmevom na tvári a nezainteresovaný človek netuší, že v tom momente dochádza k ponižovaniu obete.


Neznáša čestných a priamych ľudí, lebo sa nimi cíti ohrozený a prejavy empatie berie ako prejav slabosti. Často sa nasilu stavia do pozície obete a krutosť maskuje „sarkazmom“. Žiarli. A to na každého a všetko, čo sám nemá a nedokáže. Porovnáva neporovnateľné, len aby umelo vytvoril obraz o vlastnej dôležitosti. Neustále niekoho z niečoho obviňuje, a to aj v situáciách, ktoré vinníka nemajú.

Napríklad viní partnerku z momentálnej situácie na cestách, z toho, že niekto niekam prišiel, neprišiel, zo zlého počasia a podobne.
Popiera pocity ostatných alebo im rovno oznamuje, ako sa majú cítiť a ako sú ich pocity nevhodné, zbytočné a urážajú ho. Neznáša prehry a nevie sa úprimne ospravedlniť. Očakáva maximálnu pozornosť a starostlivosť, a to aj od chorých členov rodiny.

Miluje klebety a smear campaigns (to znamená, že prekrúca fakty a vymýšľa si klamstvá, ktoré následne o nič netušiacej obeti roznáša).
Na smear campaign využíva aj triangulácie.

Najnebezpečnejším druhom skrytého narcistu je malígny

Tento narcista je veľmi nebezpečný. Prejavujú sa u neho črty, ktoré u klasických a komunálnych narcistov nenájdeš. Nazývame ho aj toxický narcista. Títo magori sú veľmi agresívni, a čo je ešte horšie, sú paranoidní a patologicky klamú. Manipulujú a zneužívajú okolie a majú neustálu potrebu dominovať a svoje okolie ovládať.

Narcisti vo všeobecnosti nemajú schopnosť empatie. Ak sa ti zdá, že si nejaký prejav empatie u narcistu videla alebo zažila, vedz, že to bola len ďalšia vydarená manipulácia.

O tom, aké partnerky psychopati vyhľadávajú, píšem tu👉🏼 https://nikdyviac.com/2021/11/02/preco-ty/

O tom, čo sú triangulácie, ako s takýmto človekom komunikovať alebo dokonca vychovávať deti a ako sa zo vzťahu s ním uzdraviť, píšem v knihách zo série Nikdy viac.

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM.🙏❤️‍🩹

Knihy kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏

👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na 

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

Naša podporná skupina na FB 👉🏼https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

#zastavmenasilie #andreaandrejova #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickypartner #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#narcistickaporucha #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #psychopat

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s