Prečo deti narcistov volia samoosirotenie?

 

Samoosirotenie alebo dobrovoľné odstrihnutie toxických rodičov, je  kontroverznou a čoraz častejšie skloňovanou témou.

 

Je (ne)dobrovoľné samoosirotenie vykúpením? Kedy je doslova nevyhnutným?

S témou narcistických partnerov sa za poslednú dobu akoby vrece roztrhlo. Zamysleli ste sa však nad tým, čo je príčinou vzťahov s narcistami a ľuďmi s narcistickými črtami? Kde pramení túžba po nich a prečo zlyhávate pri výbere partnera?

O téme narcistických rodičov, parentifikácii a spoluzávislosti píšem nielen v článkoch, ale aj v knihe Nikdy viac a Nikdy viac- Uzdraveni, ktoré nájdeš tu 👇🏼👇🏼

http://payhip.com/nikdyviac

O tom, kedy je podľa klientov Nikdy viac doslova nevyhnutné toxických rodičov v záujme sebazáchovy a uzdravenia úplne odstrihnúť, si povieme dnes.  

Pri koučingoch a prvotnej kazuistike s klientmi vždy preberáme a pomenúvame vzťahové väzby a pôvod spoluzávislosti v dôsledku podedených toxických vzorcov. Veľmi zriedkakedy sa stane, že v rodine, kde klient skončí vo vzťahu s narcistom sa v predošlých generáciách neobjavujú tieto vzorce.

Proces uzdravenia sa zo vzťahu s narcistom v priemere trvá rok a pol. Proces uzdravenia sa z traumatického detstva môže trvať aj celý život (v závislosti od prežitých tráum a dostupnosti kvalitnej terapie).

 

Súčasťou uzdravenia je nutkavá a pretrvávajúca potreba pokoja a tá sa často vylučuje s udržiavaním kontaktov s rodičmi alebo blízkym príbuzenstvom. Človek v dôsledku novoobjavenej autenticity jednoducho zistí, že jeho život je plnohodnotnejší v momente, keď priestor v ňom venuje ľuďom, ktorí ho bezpodmienečne milujú a prijímajú a toho toxickí rodičia jednoducho nie sú schopní.

 

To, prečo zmier s  rodičmi niekedy jednoducho nie je možný, je hlavne z týchto dôvodov:

Odcudzenie trvá dlho. Ak sa dieťa narcistického rodiča roky pokúša o nápravu vzťahu snahou o otvorenejšiu komunikáciu, stanovením hraníc, prispôsobením vlastnej rétoriky v snahe deeskalovať vymyslené konflikty a napriek všetkej snahe nedochádza k žiadnemu alebo minimálnemu zlepšeniu vzťahov, dieťa to jednoducho pre pokoj na duši vzdá.

 

Ďalším dôvodom samoosirotenia je nezhoda v ponímaní rešpektu. Ak rodič trvá na tom, že dospelé dieťa musí napriek vlastnej autenticite a hraniciam bezpodmienečne prijímať a ospravedlňovať činy rodičov, s ktorými nesúhlasí, dospelé dieťa dospeje do fázy, keď s rodičom jednoducho preruší kontakt. Nezriedka bývajú spúšťačom vlastné deti obetí narcistických rodičov, vďaka ktorým si obete uvedomia toxické vzorce a potrebu ich nápravy. Práve pri výchove si totiž začnú uvedomovať, že rešpekt neznamená neexistenciu kritiky. Rodičia s autoritárskym štýlom pravdepodobne nebudú otvorení diskusii o tom, čo urobili správne alebo nesprávne, najmä ak sa prikláňajú k názoru, že dospelé dieťa prejavuje rešpekt tým, že bez pochybností prijíma a ospravedlňuje činy rodičov. Jedinou alternatívou pre nich je tak sa z tohto frustrujúceho vzorca vyňať.

 

Aj vytváranie falošných spomienok a bagatelizovanie emočného prežívania, má za následok odcudzenie dospelého dieťaťa. Smutnou realitou je, že väčšina z týchto rodičov sa nemieni vzdať príbehov, ktoré rozprávajú o sebe ako rodičoch, ako aj príbehov, ktoré rozprávajú o svojich deťoch. Dysfunkčné rodiny majú špecifické príbehy, v ktorých dieťa, ako obetný baránok, je príčinou, ktorá bráni rodine v dokonalosti. O delení detí na obetných baránkov a vyvolených a o tom, ako zvládať kontrarodičovstvo píšem v ebookoch, ktoré nájdeš tu 👇🏼👇🏼

http://payhip.com/nikdyviac

Narcistickí rodičia jednoducho nie sú ochotní dať priestor protirečivému scenáru. Pri pokusoch o objasnenie udalostí z detstva, narcistickí rodičia predstierajú, že vaše spomienky a prežívanie sú len výplodom vašej fantázie, prípadne vás priamo obvinia z klamstva.

 

 

Ďalším dôvodom je potreba alebo požiadavka uznania, prípadne ospravedlnenia , prichádzajúca od dospelého dieťaťa, čo zvyčajne vedie k jednej veci a to neochote rodiča niesť zodpovednosť za dôsledky svojich činov. Existuje mnoho dôvodov pre tento postoj, vrátane presvedčenia, že: „Urobili to najlepšie, čo mohli“, a že „Každý robí chyby a nikto nie je dokonalý“. Druhou realitou je, že akokoľvek sa k vám váš rodič správal, jeho konanie bolo podporené tak ‘racionalizáciou’, ako aj popieraním. Určite poznáte frázy typu: „Musel som byť na teba tvrdý, aby si si o sebe veľa nemyslel“, „Potreboval som ťa zoceliť, pretože svet je krutý,“ alebo „Kričal som na teba a fyzicky ťa trestal, pretože si ma nikdy nepočúval,“ hlboko vryté do pamäte.

Väčšina detí narcistických rodičov denno-denne zažíva gaslighting, , devalváciu, fyzické tresty a normalizujú zneužívanie, pretože nepoznajú nič iné a nie je zriedkavosťou, že za správanie rodičov obviňujú skôr seba, ako rodičov. Je na našej generácii, aby sme si vzorce spoluzávislosti raz a navždy prekopali. Sme totiž jedinou nádejou pre nasledovné generácie.

 

Žiaľ, odcudzenie je pre mnohých z nás poslednou zastávkou. Len majte na pamäti, že uzdravenie z vašich skúseností je samostatný proces, ktorý najlepšie dosiahnete spoluprácou s dobrým terapeutom špecializujúcim sa na traumy a hlbinné terapie.

Pozývam ťa na špeciálnu udalosť – Trauma konferenciu 2023, prvú svojho druhu na Slovensku i v Čechách. Ako ti už z názvu môže byť známe, reč bude o TRAUME, ktorá je všade okolo nás (aj keď si ju často neuvedomujeme). Na konferencii zaznie celkovo 10 tém od pôrodnej traumy cez aktuálnu, vojnovú traumu až po vzťahovú traumu s toxickými osobnosťami. A to je téma, ktorú by si si mal/a prísť vypočuť. Vzťahová trauma vzniká často pri vzťahoch s toxickými osobami či narcistami. Môže ísť o nášho rodiča, partnera ši šéfku. A  prináša nám do života strašne veľa zbytočného, životného stresu a traumy. Čo s tým, ako to rozpoznať a vymaniť sa spod nadvlády narcistu sa dozvieš práve na Trauma konferencii. Prihlásiš sa (aj bezplatne) TU: https://novapsychologia.sk/trauma-konferencia-2023/?fbclid=IwAR19i0U-FNOonAdw8Wstc3BLAa9n7KYsRM2wapJCEga5tV22wSDzMZJVG84

#zastavmenasilienikdyviac.com

#andreaandrejova #nikdyviac #slovensko #narcis #narcista #narcistickaporucha#toxickyvztah #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #terapia #laska#traumabond #gaslighting #manipulacia #psychopat #dezolat #skbookstagram #spoluzavislost #dopamin #books #knihy

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s