Čo má spoločné koercitívna kontrola a vzťah s narcistom?

 

Nátlakova kontrola je vzorec správania, ktorý narcista používa na získanie a udržiavanie kontroly a moci nad svojimi obeťami. Ide o formu domáceho násilia, ktorá môže mať pre obete vážne následky.

Koercitívna kontrola môže zahŕňať celý rad rôznych spôsobov správania, ako je izolácia obete od priateľov a rodiny, kontrola jej financií až po ponižovanie,vyhrážanie sa a fyzické formy týrania.

Ako rozpoznať aj iné manipulačné a týracie techniky a čo s tým sa dozviete v mojich knihách na www.payhip.com/nikdyviac

Ak ste vo vzťahu, v ktorom vám realita prestáva dávať zmysel, čítajte ďalej.

 

 

Jednou z najbežnejších charakteristík donucovacej kontroly je emocionálna manipulácia. Násilník môže použiť obviňovanie, hanbu a strach na to, aby obeť ovládal. Môže tiež použiť gaslighting, čo je forma psychologickej manipulácie a spočíva v tom, že obeť postupne čoraz viac pochybuje o svojom vnímaní reality a zdravom rozume. Všetky techniky týrania a koercitívnej kontroly rozoberám tiež v knihe Nikdy viac payhip.com/nikdyviac .

 Ďalším znakom nátlakovej kontroly je izolácia. Narcista sa môže pokúsiť odrezať obeť od rodiny a priateľov, čím sa stane závislejšou od násilníka, pokiaľ ide o emocionálnu podporu. Pre narcistov je potom jednoduchšie v súkromí kritizovať a devalvovať obete, do takej miery, že sa obete cítia nehodné podpory okolia.

Narcisti často a radi využívaniu aj finančnú formu nátlaku a môžu napríklad od obetí požadovať, aby sa vzdali kontroly nad svojimi financiami, alebo im môžu brániť v zarábaní vlastných peňazí, napríklad aj tým, že okrem iného sabotujú ich časový harmonogram, alebo dokonca vzťahy na pracovisku.

To spôsobuje, že obeť je od násilníka finančne závislejšia, a preto je pre ňu ťažšie opustiť vzťah. Vyhrážky a zastrašovanie sú tiež bežné taktiky používané pri donucovacej kontrole. Narcista sa napríklad môže vyhrážať, že ublíži obeti alebo jej blízkym, alebo sa môže vyhrážať zničením ich reputácie, či kariéry, ak sa pokúsia zo vzťahu odísť. Pre obete nátlakovej kontroly je dôležité, aby vyhľadali pomoc a podporu. Tím OZ Nikdy viac spravuje dve podporné skupiny s názvom Nikdy viac a Nikdy viac (muži), ktoré nájdete na Facebooku.

 

 

 

Aj keď je táto forma zneužívania v niektorých krajinách vrátane Spojeného kráľovstva od roku 2015 nezákonná, tak napríklad v Spojených štátoch sa nepovažuje za nezákonnú, pokiaľ nebol spáchaný trestný čin. O slovenských pomeroch sa bez rozčúlenia vyjadrovať neviem a preto sa teda vyjadrovať nebudem.

 

Tu je 12 hlavných znakov koercitívnej kontroly

 1. Izoluje vás od vášho systému podpory

Narcista sa vás pokúsi odrezať od priateľov a rodiny alebo obmedziť váš kontakt s nimi, aby sa vám nedostalo podpory, ktorú potrebujete a to tým, že:

 

-navrhne zdieľanie telefónnych účtov a účtov sociálnych médií pre „vaše  pohodlie“

-presťahuje vás ďaleko od vašej rodiny, takže je ťažké ich navštíviť a udržiavať s nimi kontakt

-vymýšľa klamstvá o vás  a rozbieha triangulácie

-je prítomný pri všetkých vašich telefonátoch s rodinou a prerušuje rozhovor, ak sa druhá strana pokúša zistiť podrobnosti o vašej situácii

-presviedča vás, že vás vaša rodina nenávidí a nechce sa s vami rozprávať

 

2. Monitoruje vaše aktivity počas dňa

Narcisti sa snažia o nátlakovú kontrolu tak, že sú vyslovene všadeprítomní.

 

Robia to aj tak, že prepájajú váš dom s kamerami alebo nahrávacími zariadeniami, niekedy používajú obojsmerný dohľad, aby sa s vami počas dňa rozprávali.

Tento invazívny „dohľad“ sa často rozširuje aj do súkromných priestorov, ako je spálňa a dokonca aj kúpeľňa a teda sa pridáva prvok ďalšieho poníženia k tomu, čo  je už aj tak jasným porušením hraníc.

 3. Odopiera slobodu a autonómiu

Narcista sa pokúša mať pod kontrolou vašu slobodu pohybu a nezávislosť a to tak, že

-nedovolí vám ísť do práce alebo do školy

-obmedzuje váš prístup k doprave (zakazuje využívanie vlastných, spoločných a darovaných dopravných prostriedkov)

-sleduje každý váš pohyb, keď ste vonku

-berie vám telefón a svojvoľne na ňom mení všetky heslá a inštaluje na ňom sledovacie aplikácie

4. “Gaslightuje” 

Násilník musí mať vždy pravdu a núti obeť k priznaniu a uznaniu novonastavenej reality neustálou účelovou provokáciou, pričom sa jeho názory na to, aká realita vlastne je, neustále menia.

 5. Verbálne útočí

Zlomyseľné ponižovanie, osočovanie a častá kritika sú taktiky, ktoré vysvetľovať podrobnejšie netreba.

 6. Obmedzuje prístup k peniazom

Ovládanie financií je spôsob, ako obmedziť vašu slobodu a schopnosť opustiť vzťah.

-nastaví vám prísny rozpočet, ktorý sotva pokryje to najnutnejšie, ako je jedlo alebo oblečenie

-obmedzí váš prístup k bankovým účtom

-potajme si ulieva z finančných zdrojov a vytvára vlastné rezervy

-bráni vám vo vlastnení a slobodnom používaní kreditnej karty

-dôsledne sleduje koľko a na čo míňate

7. Posilňuje tradičné rodové roly

Pokúšajú sa to ospravedlniť tým, že podľa nich majú byť ženy ženami v domácnosti a matkami, zatiaľ čo muži sú živiteľmi rodiny. Pomocou tohto argumentu vás môžu prinútiť, aby ste sa postarali o všetko upratovanie, varenie a starostlivosť o deti. Tu ale nekončia. Napriek vašej snahe spĺňať ich požiadavky vám je neustále vyčítané, že neprispievate na domácnosť. Ak sa náhodou opovážite popri tom všetkom pracovať, je vám vyčítaná prílišná sloboda a nestopercentne vykonané naordinované povinnosti.

V prípade narcistických žien tradičné roly neexistujú a majú za to, že chlap by mal jednoducho nonstop slúžiť rodine a živiť ju.

8. Obracia deti proti vám

Ak máte deti s narcistom, je nad slnko jasnejšie, že ich skôr či neskôr využijú na vaše týranie.  Buď tak, že sa ich budú snažiť vychovávať na svoj obraz alebo tak, že im budú účelovo škodiť.

 9. Snaží sa mať pod kontrolou aspekty vášho zdravia a fungovania tela

Budú monitorovať a kontrolovať, koľko zjete, spíte alebo koľko času strávite v kúpeľni. Obeť po čase začne pociťovať stratu kontroly nad vlastným telom.

10. Vyvoláva žiarlivostné scény a pocity viny

Žiarlivostné scény kvôli množstvu času, ktorý trávite so svojou rodinou a priateľmi, či už naživo alebo online, je pre nich spôsob, ako postupne ukončiť a minimalizovať váš kontakt s vonkajším svetom.

 11. Reguluje váš sexuálny život

Pod hrozbou závažných následkov, narcisti nútia obete k pohlavnému styku za jediným účelom a to uspokojenia narcistových potrieb, pomocou často zvrátených praktík a neúnosnej frekvencie.  

 12. Vyhráža sa vášmu okoliu  alebo dokonca ublížením vašim domácim miláčikom

Ak  fyzické, emocionálne alebo finančné hrozby na obeť nefungujú tak, ako by narcisti chceli, môžu sa  pokúsiť použiť hrozby proti iným v snahe ovládať vás, ako napríklad:

-násilnícke vyhrážky voči nim

-vyhrážanie sa privolaním sociálnych pracovníkov za účelom diskreditácie vás ako rodiča a vytvorenia dojmu, že zanedbávate alebo týrate svoje deti,

-vyhrážanie sa únosom vašich detí alebo zbavením sa vášho domáceho maznáčika

Dostať sa z násilného vzťahu môže byť zložité, o to viac, ak sú do toho zapojené deti. S trochou plánovania môžete z tejto situácie bezpečne uniknúť .

Čo by ste mali v takejto situácii robiť?

 

Vždy, keď je to možné, nadväzujte a udržiavajte komunikáciu s vašimi podpornými systémami.

Pravidelne volajte na linku domáceho násilia. Na bezplatné číslo 0800 212 212 sa obete domáceho násilia či týrania môžu dovolať 24 hodín denne, sedem dní v týždni, 365 dní v roku. Linka pre ženy zažívajúce násilie poskytuje od marca minulého roka poradenstvo aj prostredníctvom mailovej komunikácie – linkaprezeny@ivpr.gov.sk

Pri každom pokuse o napadnutie volajte 158 a následne choďte na policajnú stanicu podať trestné oznámenie.

Zbierajte dôkazy o týraní na bezpečnom mieste.

Naučte deti utekať na bezpečné miesto a privolať políciu.

Kompletný narcistický scenár aj s návodom k uzdraveniu a plánom úteku nájdete v knihách Nikdy viac a Nikdy viac-Uzdravenie na www.payhip.com/nikdyviac

#andreaandrejova #nikdyviac #slovensko #narcis #narcista #narcistickaporucha#toxickyvztah #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #terapia #laska#traumabond #gaslighting #manipulacia #psychopat #dezolat #skbookstagram #spoluzavislost #dopamin #books #knihy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s