6 znakov spoluzávislého rodiča

O spoluzávislosti ako jednej z hlavných príčin, prečo si sa stala narcistovou obeťou, a ako sa zo spoluzávislosti vyliečiš, píšem podrobne v knihe Nikdy viac – Uzdravenie.

Knihy kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac


Týmto článkom sa ti pokúsim objasniť, čo sa stane s tvojimi deťmi, ak sa neuzdravíš a spoluzávislou ostaneš aj naďalej. Spoluzávislý je aj narcista. U neho k uzdraveniu nikdy nedôjde, a preto je veľmi dôležité, aby si ty ako životná konštanta pre svoje deti, v ich záujme, svoju spoluzávislosť uzdravila.
Väčšina spoluzávislých rodičov si vytvára k dieťaťu nezdravú väzbu, pričom od svojich detí očakáva (a istým spôsobom aj vyžaduje) pocit oddanosti a lásky, ktorý je škodlivý a deštruktívny. Tento spoluzávislý vzťah rodič – dieťa má nahradiť to, čo mame alebo otcovi chýbalo v ich minulých vzťahoch.

Spoluzávislý rodič prináša to, čo sa naučil vo svojom vlastnom vzťahu s rodičmi, do vzťahu so svojimi deťmi. A keďže sám nie je schopný fungovať bez okamžitej spätnej väzby, vyžaduje ju od detí, čo môže ovplyvniť nastavenie hraníc a udržiavanie zdravých limitov, ktoré dieťa bytostne potrebuje.

Spoluzávislosť je naučená stratégia prežitia, pretože spoluzávislý jedinec sa, v snahe zostať v bezpečí, naučil správať maximálne ostražito a tak, aby toho druhého jeho chovanie nijako nerozrušilo. Ľudia so spoluzávislosťou sa jednoducho naučili byť neviditeľnými a z toho plynie ich celoživotná frustrácia a toxické chovanie sa.

Spoluzávislá osoba, ak to nie je jedinec s poruchou osobnosti klastra B, sa časom naučí byť maximálne nápomocná a starostlivá, na úkor naplnenia vlastných potrieb.

Ale kvôli prirodzenej potrebe starostlivosti a láskyplnej povahe rodičovského vzťahu môže byť spoluzávislosť ťažšie rozpoznateľná od iných typov vzťahov.


Črty spoluzávislého rodiča máš, ak:

1. Ťa emócie tvojho dieťaťa ľahko vyvedú z miery

Spoluzávislí rodičia majú problém presadzovať hranice a limity, keď sa ich dieťa hnevá, je smutné alebo sa snaží dištancovať. V snahe vyhnúť sa stresovej situácii, spoluzávislý rodič zmierni hranice a pravidlá, čo je vo výchove kontraproduktívne. Môže sa tiež stávať, že rodič celú situáciu otočí na seba a situácia je razom o jeho vlastných pocitoch a obviňuje z toho dieťa.

2. Musíš mať pocit kontroly


Pretože hodnota spoluzávislého rodiča závisí od jeho vzťahu s dieťaťom, môže sa snažiť držať dieťa pod maximálnou kontrolou. Spoluzávislý rodič sa napríklad pokúsi získavať kontrolu tým, že sa príliš zapája do života dieťaťa a jeho rozhodovacích procesov. Núti dieťaťu vlastné názory a pod zámienkou ochrany mu zakazuje aj bežné aktivity. Spoluzávislý rodič sa nezastaví pred ničím, aby získal pocit kontroly ako spôsob zmiernenia svojich vlastných pocitov nedostatočnosti.

3. Sa neustále staviaš do roly obete


Spoluzávislý rodič môže s deťmi zdieľať napríklad vlastné príbehy z detstva. Často to robí, aby získal kontrolu nad dieťaťom v podobe prejavu sympatií a ľútosti.

Mentalita obete sa môže prejaviť aj nevedome, napríklad vtedy, ak rodič svoje vlastné očakávania, želania a predstavy o budúcnosti projektuje na svoje deti.

Spoluzávislý rodič často dieťa núti do mimoškolských aktivít, ktoré sám robil alebo, naopak, robiť nemohol. Vnucuje dieťaťu svoju ideu náboženstva a svetonázory. Nenecháva mu priestor na vlastné názory a rozhodnutia, a to ani v dospelosti.

Títo rodičia si život vytvárajú len prostredníctvom svojich detí a prenášajú na ne krivdy zo svojho vlastného detstva. A hoci je normálne, že rodič túži po blízkom vzťahu so svojím dieťaťom, v spoluzávislom vzťahu ide viac o túžby a potreby rodiča, ako o tie, ktoré má dieťa.

4. Ignoruješ ostatné vzťahy


Tvoj vzťah s partnerom môže byť v pozadí tvojho vzťahu s dieťaťom, pretože sa obávaš, že partnerský vzťah bude prekážať tvojmu vzťahu s dieťaťom. Môžeš partnera nevedomky alebo zámerne odmietať a stavať na druhú koľaj, aby si sa mohla sústrediť na svoje dieťa.

5. Si neomylná


Aj keď sa spoluzávislý rodič skutočne mýli, neospravedlní sa. Ak tak urobí, bude to pôsobiť nútene alebo neúprimne. Je to preto, že akýkoľvek nesúhlas je vnímaný ako hrozba pre jeho vlastnú autoritu a dominanciu a ako akt vzbury dieťaťa.

Keďže spoluzávislí rodičia odmietajú ustúpiť vo svojom postoji k danej veci, dospelé deti často majú pocit, že sa „rozprávajú so stenou“.

6. Používaš vyvolanie pocitu viny ako zbraň


Spoluzávislí rodičia môžu používať „tichú domácnosť“, pasívno-agresívne komentáre a projekciu, a to hlavne v situáciách, keď to, čo zažívajú alebo cítia, nezvládajú spracovať a často to robia nevedome.

Toto všetko sa deje v snahe zmanipulovať svoje dieťa, aby robilo to, čo chce rodič, a to aj ak ide o dospelé deti.

Napríklad sa mama môže nahnevať na svoje dospelé dieťa, pretože ju málo navštevuje. Dieťa môže súhlasiť a sľúbiť, že sa bude častejšie zastavovať. Aby však matka zostala úlohe obete, v ktorej sa cíti komfortne a bezpečne, povie: „Nie, to je v poriadku, rob to, iba ak chceš,“ čím znovu obviní dospelé dieťa a núti dieťa k prežívaniu pocitu viny a k tomu, aby ju opakovane ubezpečovalo vo svojich zámeroch ju navštevovať a utvrdzovalo ju v tom, že úlohu obete získala zaslúžene.

Ako spoluzávislosť ovplyvňuje naše deti?


Tento typ spoluzávislého vzťahu rodič – dieťa je vzorcom toho, ako sa naše deti v budúcnosti budú stavať k životu.

Každá skúsenosť, ktorú máme, nám pomáha formovať budúce rozhodnutia. To znamená, že svoje deti vystavujeme riziku, že budú opakovať rovnaký vzorec so svojimi vlastnými deťmi.

Učíme ich tým, že ich potreby, túžby a pocity nie sú dôležité a prenesú zodpovednosť za ne na svoje deti.

Môže sa spoluzávislý rodič zmeniť?

V knihe Nikdy viac – Uzdravenie som spísala kompletný návod na to, ako sa zbaviť spoluzávislosti (nielen na partnerovi) a tiež ako spracovať straty.
Spracovanie strát je ďalším významným krokom k tomu, aby sa z nás stali vedome zodpovední rodičia. Podľa návodu spracovania strát je dobré si spracovať napríklad stratu detstva, rodiča (aj keď stále žije), stratu nevinnosti, stratu naivity, stratu vlastného ja, v dôsledku silnej parentifikácie a podobne.

Je načase, aby sme prevzali zodpovednosť za ukončenie multi-generačnej traumy a uchránili od jej prenášania ďalšie generácie.

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM.🙏❤️‍🩹

Knihy kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci.🙏

👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

https://www.paypal.me/andreaandrejova

ĎAKUJEM

#zastavmenasilie #andreaandrejova #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickypartner #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#narcistickaporucha #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #psychopat

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s