Úryvok z knihy NIKDY VIAC

Časť Narcistický slovník

Knihu kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼

www.payhip.com/nikdyviac

Victim card (viktim kárd) – túto kartu, tromf, vyťahuje narcista vtedy, keď potrebuje ospravedlniť svoje tyranské chovanie pred obeťou alebo publikom. Zvyčajne svoje chovanie a neprimerané reakcie zhodí na výchovu, zlých alebo neprítomných rodičov, detstvo, stratenú lásku alebo zlomené srdce. Robí to preto, lebo jeho obeť (empat) zväčša sama prežila takéto traumy a vie, že odklonením pozornosti od tyranie na „dôvody“ vzbudí u obete ľútosť.

Learned helplessness (lŕnt help lesnes) – naučená bezmocnosť je stav, ktorý sa vyvíja u obeti postupne, časom a umocňuje sa každým ďalším pokusom o rozchod a odchod. Nastupuje v dôsledku reakcií narcistu na pokusy o odchod. Obeť má pocit, že akákoľvek snaha o útek je márna a cíti sa čoraz bezmocnejšie.

Trauma bond – puto, vytvorené v dôsledku prežitej traumy, je to jediné, čo ti po narcistovi ostane a je veľmi náročné sa tohto puta zbaviť. Ty si si ho totiž v hlave vytvorila sama. Či vlastne tvoj mozog. Je známe, že štruktúra mozgu obete, ktorá zažíva opakované traumy, sa práve v dôsledku traumy mení a v snahe o záchranu a zachovanie kognitívnych schopností nevyhnutných pre fungovanie organizmu, doslova vymaže časť pamäte. V tomto prípade sú to všetky predchádzajúce traumy a zážitky, ktoré vyvolávajú nežiadané emócie a reakcie na ne. Takže po rozchode ťa v dôsledku tejto straty pamäte na všetko zlé trauma bond doslova vženie naspäť do náruče narcistu. Preto je také dôležité prejsť všetkými krokmi z časti Uzdravenie. Pomôže ti to spomienky vyvolať, spracovať a uložiť tam, kam patria, aby si puto raz a navždy pretrhla.

Identity erosion (áj den tití irou žn) – erózia identity je dôsledok trestu a odmeny. Narcista od začiatku do konca obeť manipuluje tak, aby za každú cenu stála pri ňom, na počkanie vedela jeho chovanie ospravedlniť a vysvetliť. Tým, že je to novonaučená „zručnosť“ a navyše vôbec nedáva zmysel, máva obeť často pocit, že je jej zmýšľanie a odôvodňovanie v rozpore s ňou samotnou. Obeť sa pritom cíti veľmi zmätene.

Dissociation (di sou si jej šn) je pocit, akoby sa udalosti diali niekomu úplne inému. Často od obetí počúvame výroky ako: „Vyšla som z tela a pozorovala som, ako ma bije, znásilňuje…“ a podobne.

Final discard ( fájnl dis kárd) – finálne odhodenie. Najhoršie na finálnom odhodení je, že ty netušíš, ktoré to je. Narcista si obeť drží na udici niekoľko mesiacov až rokov, a to tým, že cyklicky opakuje nahodenie udice, sľuby, uháňanie a týranie. Tým sa cyklus tvorby dopamínu nikdy nezastaví a obeť, ktorá je na ňom závislá, nemá šancu z kolotoča vystúpiť. Takže keď KONEČNE dôjde k finálnemu odhodeniu, obeť ostáva na úplnom dne, vyčerpaná, zničená a neschopná so závislosťou bojovať. V druhej časti knihy ti presne poviem, čo s tým. 😊

Knihy Nikdy viac kúpiš tu👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Pospornú skupinu na FB, nájdeš tu 👇🏼👇🏼👇🏼

https://www.facebook.com/groups/794719044555927/

#zastavmenasilienazenach #zastavmenasilie #andreaandrejova #policia #policiasr #nikdyviac #narcis #narcista #toxickyvztah #toxickevztahy #toxickypartner #poruchyosobnosti #poruchaosobnosti #magor #histrionik #asocial

#narcistickaporucha #hranicnaporuchaosobnosti #sebalaska #hranice #uzdravenie #knihy #traumabond #gaslighting #manipulacia #manipulacnatechnika #knihozruti #knihomol #knihomolka #milujemeknihy #knizniklub #zuzanacaputova

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s