5 znakov toho, že trpíš traumatickým putom

Trauma bond, alebo traumatické puto, vzniká v dôsledku intenzívnych emocionálnych zážitkov, zvyčajne s toxickou osobou. Podobne ako pri Štokholmskom syndróme nás drží emocionálne v zajatí manipulátora, ktorý nás drží ako „rukojemníkov“ – či už prostredníctvom fyzického, alebo emocionálneho zneužívania. Podľa Dr. Patricka Carnesa sú tieto typy deštruktívnych pripútaností známe ako „väzby zrady“ a môžu sa odohrávať v akomkoľvek kontexte a type vzťahov. Môžu sa vyskytnúť v romantických vzťahoch, priateľstvách, v rodine a na pracovisku.

Traumatické putá prekvitajú v nezdravých, zneužívajúcich alebo inak toxických vzťahoch. Zvyčajne sú posilnené občasným posilňovaním, pravidelným bombardovaním láskou, falošnými sľubmi alebo „malými láskavosťami“, ktoré nám manipulátor hádže, aby nás udržal v pasci vzťahu. Sú o to silnejšie, o čo vážnejšie sú naše staré vlastné zranenia z opustenia.

Päť znakov, ktoré svedčia o tom, že máš s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorené traumatické puto s toxickou osobou:

  1. Vieš, že klame a chová sa zákerne, ale napriek tomu, sa ho nedokážeš vzdať.
    Môžeš byť racionálna, uvedomelá žena, ktorá doslova vidí skrz všetky jeho hry a pokusy manipulácie a veľmi dobre vieš, že sa s tebou nespravodlivo zaobchádza. Môžeš s ním mať nevyriešený konflikt, cítiť voči nemu odpor za to, ako sa k tebe správa, a napriek tomu ti od neho stačí pri odchode pár omrviniek v podobe sľubov a prekrútených faktov a vbehneš mu späť do náručia, pretože v tvojich očiach je tých pár omrviniek pekárňou. Tou takou balkánskou. Ty vieš, že ak ten pizza rožok od Albánca zhltneš, nafúkne ťa ako balón a budeš na striedačku prehĺtať Espumisany s Pancreolanom ešte týždeň. Tebe to je ale jedno. Pizza rožok je pizza rožok. A za tú chvíľku šťastia ti stojí.

2. Robíš všetko pre to, aby si ho uistila, že si mu maximálne verná a lojálna a on ti na oplátku dáva najavo, že ti neverí a si mu maximálne ukradnutá?
Napriek tomu, že ťa opakovane už nejaký ten čas úspešne terorizuje, sa ty snažíš vzťah silou mocou udržať pokope, aj za cenu straty vlastnej dôstojnosti. Znie ti to povedome? Chodíš okolo neho po špičkách, uspokojuješ všetky jeho potreby na úkor svojich vlastných. Neustále ho pred všetkými obhajuješ a vysvetľuješ jeho chovanie a neveríš vlastným ušiam, aký nonsens sa ti derie z úst? Hovorí ti okolie, že ťa nespoznáva a že si sa zmenila. Odmietaš stretnutia a ignoruješ konverzácie, len aby si mu dokázala, že je pre teba prioritou? Ty vidíš, čo sa s tebou deje, ale možno ešte nie si celkom pripravená na stratu tvojej predstavy o ňom.

3. Cítiš sa na ňom závislá, aj napriek tomu, že získavaš oveľa menej, ako strácaš? Je to v dôsledku závislosti na dopamíne, ktorú ti vytvoril okrem fyzickej a možno už aj finančnej závislosti (a je úplne jedno, či si kvôli nemu prišla o príjem, o úspory, čakáš na to, kým ti splatí dlhy, alebo ťa nasilu vydržiava).

4. Cítiš, ako keby ťa doháňal na pokraj sebazničenia?
Toxickí ľudia ťa doslova zavraždia. Zabijú osobu, ktorou si bola a vysajú z teba tvoju podstatu tak, že samu seba zrazu nespoznávaš. Je to psychologická vražda s čistými rukami. V dôsledku novo nastavenej reality začína obeť so samosabotážou, ktorá sa stáva automatickým reflexom. Podvedome si naprogramovaná na to, aby si si ubližovala, pretože ťa presvedčil o tom, že nie si hodná bezpečia a pokoja.

5. Cítiš sa ako v pasci a rozvíja sa u teba pocit naučenej bezmocnosti. Aj keď máš iné možnosti, cítiš sa neschopná alebo dokonca neochotná ich prijať, pretože by to znamenalo, že by si ho musela odstrihnúť. A to nedokážeš.

Ak potrebuješ pomoc so zvládnutím traumatického puta, chceš pochopiť, čo a prečo sa ti vlastne deje a ako sa z tohto pekla dostať, prečítaj si moje knihy z minisérie NIKDY VIAC.

Kúpou kníh sa vďaka tebe pomoc dostane aj ženám, ktoré si ich momentálne nemôžu dovoliť, za čo ti patrí obrovské ĎAKUJEM. 🙏❤️‍🩹

Knihy kúpiš tu 👇🏼👇🏼👇🏼

http://www.payhip.com/nikdyviac

Náklady spojené s webom a činnosťou v podpornej skupine hradím z vlastného vrecka, a preto si vážim akúkoľvek formu pomoci. 🙏

👉🏼V prípade, že chcete moju činnosť podporiť finančným darom, môžete tak urobiť na 

SK35 1100 0000 0080 1724 0576

nikdyviac #narcista #narcis #tyran #vztah #vztahy #toxickyvztah #toxickývzťah #histrionik #laska #uzdravenie #hranice #andreaandrejova

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s